Artykuły

Imieniny Andrzeja, obchodzone 30 listopada, są wieczorem szczególnym, magicznym. Podczas nocy andrzejkowej praktykowane są wszelkiego rodzaju wróżby, a najczęściej wróży się z gorącego wosku. Wróżenie z wosku w fachowej terminologii nazywane jest ceromancją. Samo słowo ceromancja pochodzi ze zbitka wyrazowego z języków łacińskiego i greckiego i oznacza prorokowanie, wróżenie za pomocą wosku. Ceromancja bywa również określana jako keromancja.

wrózenie z wosku

Wróżenie z parafiny polega na topieniu świecy i wlewaniu jej, kropla po kropli do naczynia z wodą. Z kształtu tak powstałego tworu woskowego odczytuje się wróżbę. Wprawnawróżka z zastygłych kropli wosku odczyta złą lub dobrą przepowiednię. Wróżby andrzejkowe zakładają ponadto lanie wosku przez klucz, najlepiej bardzo stary klucz. Jako ciekawostkę należy zaznaczyć, że Turcy wykorzystują wróżby z parafiny do wykrywania przestępców i odnajdywania skradzionych przedmiotów. Wróżba ze świec w tureckiej kulturze polega na topieniu kawałka wosku na wolnym ogniu przez wróżkę, która wypowiada magiczne zaklęcia.

Następnie usuwa stopiony wosk znad żaru i z jego kształtów odgaduje złodzieja, jego pochodzenie, bądź miejsce w którym się ukrył. W XVI-wiecznej Alzacji kobiety poprzez wróżby ze świec odczytywały, który jest sprawca uroku. Dla tego rodzaju wróżby brały one tyle świec, ilu miały podejrzanych. Każdej świecy przypisywały one imię podejrzanego i oczekiwały, która ze świec wypali się szybciej. Osoba, do której przypisana była najszybciej spalona świeca rzuciła zły czar na daną osobę. Lanie wosku jest praktykowane po dziś dzień w czasie Andrzejek, lecz trudno powiedzieć, czy ktokolwiek wierzy w tego rodzaju wróżby.

Jeżeli chcą Państwo promować tą stronę prosimy skopiować poniższy kod z ramki i wkleić go na swoją stronę www.
Kod ten jest niezbędny, jeżeli chcą Państwo cytować fragmenty treści ze strony magiatarota.com.pl

Wszystkie teksty zamieszone w serwisie ezoterycznym: magiatarota.com.pl zostały napisane na zamówienie i są objęte prawem autorskim. Cytowanie, powielanie bądź użyczenie treści możliwe jest jedynie przy zamieszczeniu linka zwrotnego do artykułu. W przeciwnym wypadku zostaną podjęte kroki prawne. Na każdej podstronie serwisu zamieszczony jest kod do poszczególnego artykułu, prosimy skopiować kod i zamieścić go pod cytowanym artykułem.