Artykuły

Nowy Rok to nowa era, nowy czas, w którym wszystko może się zdarzyć. W Sylwestra żegnamy stary rok i pełni nadziej oczekujemy na nadejście kolejnego. Podczas sylwestra dokonywane mogą być wróżby. Ostatnia noc w roku jest uznawana za wieczór szczególny, pełnym magii, podczas którego wszystko się może zdarzyć. Wróżby sylwestrowe swe korzenie mają jeszcze w staropolskich zwyczajach. Tradycja witania Nowego Roku jest bogata wśród staropolskiej kultury.

wrózby noworoczne

Bardzo interesującym antykobiecym zwyczajem była wiata w to, co może przynieść gość witający w naszych progach. Wróżby dotyczące gości wstępujących do domu gospodarza dotyczą płci i wyglądu gości. Na przykład blond włosy młodzieniec wnosił do domu powodzenie i szczęście. Natomiast wizyta kobiety była złym omenem. Zwiastunem dobrego roku były narodziny dziecka w Nowy Rok. Koniec roku to odpowiedni czas na noworoczne przepowiednie. Wróżenie w sylwestra w dużej mierze przypominało wróżby andrzejkowe, bowiem panny chcące dowiedzieć się, jaka matrymonialna przyszłość ich czeka, lały wosk i z jego kształtu odczytywały swe przyszłe losy.

Wróżby w Sylwestra

Wróżby w Sylwestra praktykowane były w sposób szczególny na Pomorzu, gdzie mieszkańcy mieli w zwyczaju obwiązywać drzewka owocowe słomą i wtykać w nie krzyżyki z ciasta, aby zapewnić domowi urodzaj w Nowym Roku. Wróżby na nadchodzący nowy rok czynili także chłopcy, którzy mieli okazję do odgonienia starego roku dzięki klekotom i czynionym przez nich hałasem. Wróżba noworoczna ma wiele wspólnego z tradycją kaszubską, bowiem to mieszkańcy Kaszub najczęściej ją praktykowali. W wieczór sylwestrowy do dziś na Kaszubach można spotkać paradujących w dziwnych strojach noworocznych kolędników.

Jeżeli chcą Państwo promować tą stronę prosimy skopiować poniższy kod z ramki i wkleić go na swoją stronę www.
Kod ten jest niezbędny, jeżeli chcą Państwo cytować fragmenty treści ze strony magiatarota.com.pl

Wszystkie teksty zamieszone w serwisie ezoterycznym: magiatarota.com.pl zostały napisane na zamówienie i są objęte prawem autorskim. Cytowanie, powielanie bądź użyczenie treści możliwe jest jedynie przy zamieszczeniu linka zwrotnego do artykułu. W przeciwnym wypadku zostaną podjęte kroki prawne. Na każdej podstronie serwisu zamieszczony jest kod do poszczególnego artykułu, prosimy skopiować kod i zamieścić go pod cytowanym artykułem.